Gąsewo i okolice 2023 - 2024

                                           Niedziela Palmowa - 24 marca 2024 r.  

Główny ołtarz Kościoła Parafialnego w Gasewie Poduchownym
 udekorowany przez panie z KGW w Gąsewie.



Niedziela Palmowa, zwana również Niedzielą Męki Pańskiej, a w polskiej tradycji ludowej Kwietną lub Wierzbną Niedzielą, została ustanowiona na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy to mieszkańcy miasta witali Go, machając gałązkami palmowymi. Taki niewielki szczegół, jak rzucanie palmowych liści pod nogi wjeżdżającemu Chrystusowi, dał później nazwę Niedzieli Palmowej, która rozpoczyna Wielki Tydzień. 

Liturgia Niedzieli Palmowej zakłada odczytanie ewangelicznego opisu powitania Chrystusa w Jerozolimie i poświęcenie palm.

Z palmą wielkanocną wiązało się wiele wierzeń i praktyk. Nasi przodkowie wykorzystywali ją zaraz po jej poświęceniu, jak i przez cały rok do różnych rytuałów. Po wyjściu z kościoła uderzali się świeżo poświęconymi palmami, po powrocie do domu dotykano nią domowników i zwierzęta. Chłostanie palmą miało pobudzić siły witalne uderzanego i przekazać mu energię, siły żywotne i rozrodcze.

Gałązkom wierzbowym z palm wielkanocnych przypisywano właściwości lecznicze. Po przyjściu z kościoła domownicy mieli połknąć jedną bazię z palmy, by uchronić się od chorób gardła i bólów zębów. Kawałki bazi mieszano z paszą i podawano je zwierzętom, chcąc zabezpieczyć je przed chorobami.

Według ludowych wierzeń poświęcona palma miała zabezpieczać gospodarstwo i domowników przez cały rok. Wierzbowe witki stawiano w oknie podczas burzy, by chroniły budynki od piorunów i pożaru. Uderzano nimi bydło wypędzane wiosną po raz pierwszy na pastwisko. Wkładano pod pierwszą skibę podczas orki, by zabezpieczały uprawy przed wyschnięciem, gradem, szkodnikami i zapewniły wysokie plony, oraz do uli, żeby pszczoły dobrze się rozmnażały i dawały dużo miodu. Apotropeiczne właściwości palmy widoczne są w zwyczaju wbijania krzyżyków palmowych w pole uprawne. W Poniedziałek Wielkanocny gospodarz kropił wodą święconą pola uprawne i wbijał krzyżyki z palmy. Wkładanie palmy w uprawy miało zapewnić obfite plony i zabezpieczyć zboże przed złą aurą.

Poświęcona palma według wierzeń ludowych miała właściwości sakralne, dlatego przechowywano ją do następnego roku za świętym obrazem, a gdy nadszedł czas przygotowania nowej, starą palono, ponieważ jako przedmiot święty nie mogła się poniewierać.

Tradycja wykonywania palm jest szczególnie bogata na Kurpiach i w niektórych miejscowościach Małopolski – Rabce, Lipnicy Murowanej. W czasie Niedzieli Palmowej Łyse na Kurpiach staje się niezwykle kolorową miejscowością, ponieważ tam odbywa się konkurs palm kurpiowskich, które osiągają nieraz długość kilku metrów i są prawdziwymi barwnymi dziełami sztuki. Obecnie najpopularniejszą formą palmy w Polsce jest niewielka, ale bardzo kolorowa palma wileńska upleciona z suszonych kwiatów i traw. Wykorzystuje się tu również kłosy zboża. Wokół wierzbowego patyczka z baziami wite są suche kwiaty i inne rośliny, a całość wieńczy wiecha z naturalnej lub farbowanej mietlicy.

                                                     Palmy Wielkanocne - KGW w Gąsewie.









            Organista Parafii Gąsewo -  Roman Sadowski) zmarł 26 sierpnia 2023 roku.



                 

  Pamięć o Gąsewskim Organiście - śp. Romku Sadowskim, nigdy nie zaginie.

 Pieśni w wykonaniu Romka, możemy słuchać w Internecie na You Tube i innych stronach.

                                        Pieśń ,,Maryjo, śliczna Pani"


      Ceremonia pogrzebowa i ostatnie pożegnanie Organisty - śp. Romana Sadowskiego.
                   


                 




      











   ,,Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" - (Jan Twardowski)





Z ogromnym smutkiem, bólem i żalem przyjęliśmy wiadomość o odejściu do wieczności naszego Organisty - Romka Sadowskiego, dobrego, skromnego i bardzo utalentowanego muzycznie Gąsewiaka. Śpiewem i grą na organach przez 43 lata wzbogacał liturgię w kościele, wypraszał łaski dla wiernych, rozsławiał naszą Parafię. Z wielkim oddaniem i pasją pomagał parafianom przeżywać każdą Mszę Świętą.

Wielka strata dla Parafii Gąsewo. Dzisiaj w kościele podczas Mszy Św. smutno, cicho, płacz, żal.

               ,,Odszedłeś, ale żyjesz w naszej pamięci"

Romku, pamięć i muzyka po Tobie nigdy nie zaginie.

 Śpiewaj swoim pięknym głosem razem z Aniołami w niebie.

     
                        Łącząc się w żałobie i smutku 
składamy Matce, Żonie, Dzieciom, Wnukom i całej Rodzinie 
                     wyrazy najgłębszego współczucia.     







  ,,Rzeka Marzeń" Koncert Ostrołęckiego Chóru Kameralnego

                                   w Domu Ludowym w Gąsewie - 05.03. 2023 r.
  




Ostrołęcki Chór Kameralny pod dyrekcją Bożeny Charasimowicz - Pęzy, 
akompaniament Tadeusz Kowalewski.

Panowie z Nowego Gąsewa: Mirosław Borkowski i Mirosław Rekosz
składaja życzenia z okazji Dnia Kobiet.




Po Koncercie podziękowania dla Wykonawców
 złożyła pani Małgorzata Szewczak z Nowego Gąsewa.



  Wspólnota Wsi Nowe Gąsewo na spotkaniu karnawałowym

                                                              18.02. 2023  r.                           


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz